Prohlížíte si: Úvod / Celiakie

Celiakie

Celiakie je geneticky podmíněné onemocnění tenkého střeva, vyvolané nesnášenlivostí lepku neboli glutenu.
Při konzumaci lepku dochází v tenkém střevě k poškození klků, zánětlivým procesům a k oslabení imunitního systému, což vede ke špatnému vstřebávání minerálů a vitamínů.

Nemocní často trpí anémií (chudokrevností) z nedostatku železa nebo osteoporózou vlivem absence vápníku. Příznaky celiakie bývají často nejednoznačné. U dětí jde o bolesti bříška, průjem, zácpu, v neposlední řadě poruchy růstu. Dospělí se potýkají s únavou, psychickými potížemi (deprese, úzkost) a neurologickými poruchami, někdy i kožními problémy nebo bolestmi kloubů. Choroba ovšem může probíhat i skrytě. A přestože vás zdánlivě nic nesužuje, lepek soustavně ničí vaše zdraví. U žen může narušená imunita vést až k neplodnosti.

Proto je velmi důležité vyhledat co nejdříve lékaře. Raději zbytečně než vůbec.
Odhaduje se, že v České republice není diagnostikováno asi 85% osob trpících celiakií.
K diagnóze stačí vyšetření krve, druhým krokem je odebrání vzorku tenkého střeva.

Jakmile má pacient potvrzenu celiakii, přechází na doživotní bezlepkovou dietu. V současné době se jedná o jedinou jistou možnost, jak toto onemocnění úspěšně léčit. Střevo se opět uzdraví a riziko dlouhodobých následků sníží. Je opravdu důležité, aby pacient na úpravu svého jídelníčku přísně dbal. Bezlepkovou dietu nesmí porušit ani v případě, že potíže po několika týdnech odezní.

Nedodržování přísné diety může mít v pozdějším věku i fatální následky, které se mohou projevit např. v podobě onkologických onemocnění některé části trávicího traktu či agresivní rakoviny lymfatických žláz.

Z jídelníčku musí být vyloučeny všechny obiloviny obsahující lepek. Jedná se o pšenici, ječmen, žito, oves, špaldu a všechny výrobky z nich. Nebezpečná jsou i hotová jídla, uzeniny, zmrzliny. Lepek mohou obsahovat rovněž např. rtěnky, krémy i některé léky. Velmi důležité je proto číst seznam přísad na obalech. Pokud některá z ingrediencí obsahuje lepek, musí být vyznačena jako alergen. Lepek totiž bývá používán jako emulgátor k želírování a jako nositel aromatických látek. Opatrnost je nutná rovněž u mražené pomoučené zeleniny či hranolek a některých mléčných výrobků.

Potraviny, které jsou neškodné při dodržování bezlepkové diety: brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, proso, amarant, pohanka, vejce, ryby, maso, rostlinné oleje, tuky, ovoce, zelenina, ořechy, sójové boby, semínka, kaštany, mléko, mléčné výrobky, káva.

Zdravé střevo změny na sliznici tenkého střeva Neškodné potraviny pro celiaky

Nahoru

Copyright © 2022 Labužník Celiak, všechna práva vyhrazena | Výroba webu © 2013 Top Digital Group s.r.o.

Veškeré zde uvedené materiály (fotografie, texty) nelze šířit a používat bez svolení autora.
Bezlepková pekárna a cukrárna. Pečeme čerstvé pečivo, chléb, rohlíky, dalamánky, koláče, moučníky, dorty - vše bez lepku a z kvalitních surovin.